Янги Ўзбекистон Конституцияси: яратилиши, қабул қилиниши ва ижро этилиши
2024-11-29 920Бу йил мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрами "Конституция – эркин ва фаровон ҳаёт гарови!" деган бош ғоя асосида кенг нишонланади. Янги Ўзбекистон ҳаётининг турли соҳаларида изчил давом этаётган кенг кўламли, қамровдор ва шиддатли ислоҳотлар натижаларини мустаҳкамлашда янги таҳрирдаги Конституциямизнинг ўрни ва аҳамияти беқиёсдир.
Ўзбекистон Республикасининг Россиядаги Элчихонаси хабари
2024-11-29 2233Россия томонининг маълумотига кўра, Россия Федерацияси Ҳукуматининг 2024 йил 7 ноябрдаги 1510-сон қарорига мувофиқ, 2024 йил 1 декабрдан бошлаб Россияга кириш ва чиқишда чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун биометрик маълумотларни тақдим этиш бўйича эксперимент бошланади.
“IPAK YO‘LIDA TURIZM” 29-TOSHKENT XALQARO TURIZM YARMARKASINING TANTANALI OCHILISHI BO‘LIB O‘TDI
2024-11-22 92021-noyabr kuni “CAEx” xalqaro koʻrgazmalar markazida “Ipak yoʻlida turizm” 29-Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi TXTY-2024 ning tantanali ochilishi boʻlib oʻtdi. Yarmarka tashkilotchilari – O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Turizm qo‘mitasi, “Milliy PR-markazi” DUK, “Team & Co Group” kompaniyasi. TXTY-2024 ning bosh hamkori “Uzbekistan Airways” AJ bo‘ldi. Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi bu yil ilk bor “CAEx” (Central Asian Expo Uzbekistan) xalqaro koʻrgazmalar markazida oʻtkazilmoqda.
2024-11-21 1506Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 ноябрь куни амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Россия Федерацияси Бош прокурори Игорь Красновни қабул қилди.
Парламент ва ҳукумат фаолиятида янгича ишлаш, халққа садоқат билан хизмат қилиш даври
2024-11-21 1269Айни кунларда мамлакатимизда муҳим сиёсий жараёнлар кечмоқда. Яқинда бўлиб ўтган сайловлар натижаси бўйича янги парламент шаклланди. Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Ўзбекистон Республикаси Бош вазири номзодини кўриб чиқишга бағишланган мажлиси ўтказилди.
Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонасида ўзбек диаспора ташкилотлари раҳбарлари билан учрашув ўтказилди
2024-11-21 2504Мамлакатимиз элчихонасида ўзбек диаспора ташкилотлари раҳбарлари иштирокида Россияда давом этаётган Ўзбекистон маданияти кунларига бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
“Маҳаллий аҳолининг турмуш даражасини оширишда маҳалланинг ўрни” мавзусидаги халқаро конференциянинг Самарқанд декларацияси БМТ Бош Ассамблеясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди
2024-11-18 914Ўзбекистон маҳалла институти тўғрисидаги ҳужжат БМТ Бош Ассамблеяси расмий ҳужжати сифатида инглиз, араб, испан, хитой, рус ва француз тилларида тарқатилди.
Ўзбекистоннинг Москвадаги элчихонасида Россия бизнес ҳамжамияти вакиллари ва топ-менежерлари билан мулоқот ташкил этилди
2024-11-14 2294Ўзбекистон элчихонасида Россиянинг йирик ишбилармонлари ҳамжамияти ҳамда топ-менежерларини бирлаштирган "Биринчилар клуби" аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон раҳбарлари "яшил” энергияни ривожлантириш ва узатиш лойиҳасига старт бердилар
2024-11-13 78913 ноябрь куни COP29 саммити доирасида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбайжон ўртасида "яшил" энергияни ривожлантириш ва узатиш соҳасида стратегик шериклик тўғрисидаги битимни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти Яқин Шарқдаги можарога тез фурсатда ечим топилиши муҳимлигини таъкидлади
2024-11-11 907Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 ноябрь куни навбатдан ташқари араб-ислом саммитида нутқ сўзлади.