Ўзбекистон Президенти Россия билан қурилиш соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун кенг имкониятлар мавжудлигини қайд этди
2025-02-28 1117Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 февраль куни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Марат Хуснуллин бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси Президентлари икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
2025-02-21 1327Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин 21 февраль куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
2025-02-11 1558Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 февраль куни Россия Федерацияси Президенти Администрацияси раҳбарининг ўринбосари Максим Орешкин бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги Элчихонаси хабари
2025-02-09 1659Россия Федерацияси Президентининг 2024 йил 30 декабрдаги №1126-сонли Фармонига мувофиқ, жорий йилнинг 5 февралидан бошлаб Россия Федерацияси ҳудудида Россия Федерацияси ички ишлар вазирлиги томонидан юритиладиган “назорат қилинадиган шахслар реестри” фаолият кўрсатишни бошлади.
“Алишер Навоий ва Шарқ Ренессанси” IV халқаро симпозиуми иштирокчиларига
2025-02-08 1062Ҳурматли симпозиум қатнашчилари!
Муҳтарам меҳмонлар!
Аввало, сиз, азизларни “Алишер Навоий ва Шарқ Ренессанси” IV халқаро симпозиумининг очилиши билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Қадимий Ўзбекистон заминида, гўзал Зарафшон воҳасида Шарқ Уйғониш даврининг ёрқин намояндаси, буюк шоир ва мутафаккир Мир Алишер Навоий номи билан аталадиган навқирон шаҳарда илк бор ўтказилаётган ушбу форумнинг нуфузи дунё миқёсида тобора ортиб бормоқда. Бу галги анжуманда Осиё, Африка, Европа ва Америка қитъалари мамлакатларидан кўплаб таниқли олим ва тадқиқотчилар иштирок этаётгани ҳам бу фикрни яққол тасдиқлайди.
9 февраль — Алишер Навоий таваллуд топган кун
2025-02-08 575Буюк бобокалонимиз Амир Низомиддин Алишер Навоий ҳазратларининг бетимсол ижоди ул мўътабар зот ўзлари таърифлаганидек, дунё мамлакатларини забт этган чинакам умумбашарий ижодиётдир. Ґазрат бобомизнинг бой адабий мероси — юксак инсонпарварлик ғоялари, эзгулик ва дўстлик, бағрикенглик ва меҳр-мурувват сингари мангу мавзуларни тараннум қилиши билан оламшумул аҳамиятга молик. Девон ва достонлари вақт ҳамда макон танламайди, жуғрофий-чегаравий сарҳадларга бўйсунмайди.
Малайзия билан ҳамкорликни чуқурлаштириш - Ўзбекистон ташқи сиёсатининг Осиё минтақасидаги муҳим устувор йўналишларидан биридир
2025-01-23 972Бугунги кунда Малайзия давлати билан дўстлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш давлатимизнинг Осиё йўналишидаги ташқи сиёсатининг устувор вазифаларидан бири бўлиб ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Россия Федерацияси делегациясини қабул қилди
2025-01-22 1136Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 январь куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Россия Федерацияси мудофаа вазири Андрей Белоусовни қабул қилди.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 33 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан байрам табриги
2025-01-14 1458Ҳурматли аскар ва сержантлар, офицер ва генераллар!
Муҳтарам Қуролли Кучларимиз фахрийлари!
Қадрли юртдошлар!
Сиз, азизларни, кўпмиллатли бутун халқимизни Ўзбекистон Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 33 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни билан самимий муборакбод этаман.
Ўзбекистон ва БАА ўзаро манфаатли ҳамкорлик уфқларини кенгайтирмоқда
2025-01-14 1233Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 13 январь куни расмий ташриф билан Бирлашган Араб Амирликларига келди. Ташриф доирасида Абу-Даби ва Дубай шаҳарларида қатор учрашув ва тадбирлар ўтказилиши кўзда тутилган.